O KONFERENCJI
Konferencja OBLICZA WOJNY organizowana jest w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego corocznie od 2017 r. Od pierwszego spotkania, w którym wzięło udział kilkunastu zaprzyjaźnionych historyków, rozrosła się do przedsięwzięcia przyciągającego ponad 100 badaczy z wszystkich ważnych ośrodków naukowych w Polsce. Od 2020 r. konferencja jest wydarzeniem międzynarodowym – w obradach wzięli udział również naukowcy z Litwy, Rosji, Rumunii, Ukrainy i Węgier.
OBLICZA WOJNY to wydarzenie koncentrujące się na zagadnieniach związanych z historią militarną. Mimo tak wyraźnie sprecyzowanego profilu, zależy nam na udziale badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Zapraszamy zarówno tych, którzy dziejami wojskowości zajmują się na co dzień, jak i naukowców, którzy tę tematykę podejmują w swych badaniach sporadycznie.
W obradach uczestniczą nie tylko uznani akademicy, lecz także ci, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę naukową. Mile widziani są przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych, gdyż przywiązujemy dużą wagę do utrzymania interdyscyplinarnego charakteru naszych spotkań. Teraz czekamy także na Ciebie!
Spotkania z cyklu „Oblicza Wojny”:
1 VI 2017 – Wojsko w drodze
16-17 XI 2017 – Wojsko w obozie i koszarach
7-8 VI 2018 – Ludzie wojny
6-7 VI 2019 – Armia kontra natura
26-27 XI 2020 – Miasto i wojna
10-11 VI 2021 – Przed bitwą
Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ
Instytut Historii UŁ
Katedra Historii Średniowiecznej
Katedra Historii Polski XIX w.
Katedra Historii Polski i Świata po 1945 r.
Polskie Towarzystwo Historyczne oddz. Łódź
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego (wydawca)
ORGANIZATORZY

Tadeusz Grabarczyk
Historyk specjalizujący się w historii wojskowości średniowiecznej i wczesnonowożytnej. Kierownik Katedry Historii Średniowiecznej. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Witold Jarno
Historyk zajmujący się wojskowością okresu międzywojennego oraz II wojny światowej. Profesor w Katedrze Historii Polski i Świata po 1945 roku. Członek Komitetu Organizacyjnego konferencji.

Jarosław Kita
Badacz dziejów społecznych i historii wojskowości polskiej w XIX w. Kierownik Katedry Historii Polski XIX wieku. Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji.

Magdalena Pogońska-Pol
Badaczka specjalizująca się w historii Bliskiego Wschodu po II wojnie światowej. Adiunkt w Katedrze Historii Polski i Świata po 1945 roku. Sekretarz konferencji.

Oleg Hanski
Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ. Interesuje się wojskowością przełomu średniowiecza i czasów nowożytnych. Sekretarz konferencji.