WOJNA I PAMIĘĆ • 5-6 CZERWCA 2025 • INSTYTUT HISTORII UŁ
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do udziału w dziesiątej, jubileuszowej konferencji z cyklu Oblicza Wojny, która tradycyjnie już, odbędzie się w gościnnych murach Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego oraz online w dniach 5-6 czerwca 2025 r. Tegoroczne obrady zamierzamy poświęcić tematowi Wojna i pamięć.
Wojna jako doświadczenie indywidualne, grupowe, a także element narracji politycznej, historycznej i kulturowej nierozerwalnie wiąże się z pamięcią i różnymi formami upamiętniania. Spośród zagadnień, które chcielibyśmy poruszyć na naszej konferencji, szczególną uwagę pragniemy poświęcić związkom między wojną, pamięcią a tożsamością. Zależy nam również na omówieniu ewolucji pamięci oraz tworzenia związanych z nią mitów i legend. Liczymy także, że w referatach uwzględniona zostanie problematyka różnych form pamięci – od doświadczeń indywidualnych po perspektywy grup społecznych, politycznych i narodowych. Chętnie przyjmiemy także wystąpienia analizujące różne przykłady odwoływania się do doświadczeń wojennych, poprzez ich ilustracje i upamiętnianie. Z tego powodu w kręgu naszych zainteresowań mieszczą się również dzieła literackie, architektoniczne, plastyczne, filmowe i inne, wykorzystywane jako narzędzia kształtujące postrzeganie historycznych konfliktów.
Liczymy, że konferencja stanie się forum prezentacji nieznanych dotąd źródeł – historycznych, archeologicznych i innych – a także nowych interpretacji tekstów i artefaktów, które wcześniej były już przedmiotem badań. Zwracamy również uwagę na wyzwania związane z dokumentowaniem współczesnych konfliktów, w tym weryfikacją wiarygodności i archiwizacją materiałów masowo tworzonych w ich trakcie.Chcielibyśmy, aby dostrzeżona została rola miejsc pamięci, takich jak zabytki architektury, muzea, pomniki czy cmentarze. Podczas obrad poruszone mogą być zagadnienia związane z procesami pojednania, a także wpływem polityki pamięci na narracje historyczne oraz społeczne a także na relacje międzynarodowe.
Wśród naszych uczestników mile widziani będą badacze reprezentujący różne dziedziny, badający różne kultury i epoki – od starożytności po czasy współczesne. Prosimy o zapoznanie się zamieszczoną poniżej listą proponowanych zagadnień, przy czym inne tematy związane z nadrzędnym problemem badawczym konferencji są również mile widziane.
Przewidujemy wydanie publikacji pokonferencyjnej w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego, zawierającej artykuły, które otrzymają pozytywne recenzje.
Zapraszamy do zapoznania się z proponowaną TEMATYKA oraz INFORMACJAMI ORGANIZACYJNYMI a także do PRZSYŁANIA ZGŁOSZEŃ